DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Výstavy

Výstavy

VÝSTAVY PSŮ

 

    Jedná se o přehlídku všech plemen psů, odkud si přihlášený pes odváží určité ocenění. To, jaké ocenění si odváží závisí na tom, jak moc odpovídá plemennému standardu. Na výstavu se zpravidla hlásí majitelé psů, kteří svého svěřence chtějí zařadit mezi chovné jedince. Pokud chcete se svým psem vyrazit na výstavu, úplně nejlepší je nejprve se na některou jet podívat pouze jako divák (strávíte pěkný výlet v kruhu pejskařů) a napozorovat jak se IS vystavuje, jak má být upravená jeho srst, že rozhodčí chce vidět zuby psa a to se musí trénovat doma a nejlépe od štěněte, protože pokud pes neukáže alespoň skus, nemůže být posouzen a tudíž jej rozhodčí diskvalifikuje. Pes musí být zvyklý, že se ho dotýká cizí osoba, u samců se kontrolují varlata. Pokud se nepojedete podívat na výstavu psů, alespoň se spojte s chovatelem a požádejte jej o pomoc.

    Do konce druhé uzávěrky( měsíc před výstavou) je třeba poslat přihlášku na výstavu včetně ústřižku o zaplacení. Do začátku výstavy vám přijde vstupní list, který slouží jako vstupenka pro vás a pro vašeho psa a dále si na něj vyzvednete katalog a v kruhu, kde se posuzuje vaše plemeno také desky včetně pořadového čísla vašeho psa.

 

 

image

 

  

    Před vstupem do kruhu svého svěřence upravíte – učesat, uhladit srst a vyměnit

vodítko za předváděcí, nalepit si pořadové číslo psa na oblečení a s deskami vyrazíte do kruhu až budou volat vaše číslo a třídu, do které jste psa podle věku a zkoušek přihlásili.             

    Asistentka vám odebere desky a dále už komunikujete jen s rozhodčím a svým psem.

  Uvedení psa do výstavního postoje je s ukázkou zubůasi nejdůležitější úkon, protože pokud máte psa naučeného krásně stát a nechat na sebe sahat, ve výstavním postoji zakryjete hodně nedostatků a vyzdvihnete přednosti.

    Poté se pes předvádí v pohybu – kroku a klusu. Je důležité, aby neposkakoval, ale pokud možno se nesl v klidu a bez tahání .

    Poznámka:Je důležité se i společensky obléct tak, abyste ladili se psem. Výstava psů je i částečně soutěž a pokud se váš pes nebude chtít předvádět a vy nebudete vypadat slušně, zpravidla nezvítězíte, neb se neumíte prezentovat a předvést svého psa. Součástí posudku psa bývají i věty typu: „ Dobře se předvádí.“ či „Dobře předveden.“

   A hlavně: Rozhodčí má vždycky pravdu, neodporujte mu a poslouchejte a dělejte, co říká, usmívejte se.

 

 

image

 

 

    Když si pořizujete štěně a chtěli byste chodit na výstavy, je dobré zvolit chovatele, který má psy na výstavách ohodnocené tituly. Nikdo vám nemůže zaručit, že každé štěně z vrhu bude šampion, ale je tam předpoklad, že váš pes neobdrží velmi dobrou, pokud se ho tedy naučíte předvést.

 

 

Typy výstav

                    

Oblastní a krajské výstavy-jsou přístupné všem plemenům napsaných propozicích. Je tam zpravidla méně psů a malá konkurence. Nezadávají se tituly kromě oblastního či krajského vítěze.

 

Klubová výstava(KVP)– pořádá ji klub pouze pro sdružená plemena. Naopak na klubovkách bývá největší konkurence a získat titul klubový (KV) vítěz je opravdu úspěch.  Dále se zadávají tituly  CAJC, CAC, BOB

 

Speciální výstavy(SVP)– se pořádají pro plemeno(a)spadající do kompetence (spolu) pořádající organizace. Vítěz  speciální výstavy. CAJC, CAC, BOB

 

Národní výstava (NVP)-  již na úrovni jako mezinárodní, zadává se titul CAJC,CAC,Národní vítěz, BOB

 

Mezinárodní výstava (MVP)– jsou přístupné všem plemenům a platí pro ně mezinárodní výstavní řád FCI. Zadávají se zde tituly CAJC, CAC, FCI - CACIB , BOB

 

 

image

 

 

Výstavy v ČR jsou rozděleny do tříd

 

Zvlášť soutěží feny a psi.

Štěňata: přehlídka štěňat do věku 6 měsíců, bez ocenění, ale dobrá příprava do dalších tříd.

Dorostu:6 – 9 měsíců. Zadává se pouze Nadějný či Velmi nadějný.

Mladých: 9 – 18 měsíců. Je zde velké  rozpětí, kdy nezralý pes přechází v dospělého.

Mezitřída:15-24 měsíců bez ohledu na vykonané zkoušky.

Otevřená:  od  15 měsíců do 8 let bez ohledu na vykonané zkoušky.

Pracovní:  od 15 měsíců do 8 let , přístupná všem psům a fenám s uznanou zkouškou z výkonu. K přihlášce je nutno doložit certifikát o vykonané zkoušce.

Šampionů:od 15 měsíců, přípustná pouze psům a fenám,kteří  mají titul mezinárodního šampiona nebo národního šampiona krásy členských států připojených k FCI. Nutno přiložit fotokopii k přihlášce.

Veteránů: Od 8 let. Posuzuje se celková kondice. Titul: Nejhezčí veterán.

 

 

image

 

 

Posuzovaní psi budou klasifikováni

Výborný: Pes se přibližuje ideálu, jak jej popisuje standard. Převažují pozitiva nad nedostatky. Modrá stužka.

Velmi dobrá:Pes, který má typické vlastnosti, vyvážené proporce a je v dobré kondici. Nesmí mít morfologické vady. Červená stužka.

Dobrá:Vykazuje znaky plemene, ale má viditelně hrubší vady. Zelená stužka.

Dostatečný: Do ideálu psovi chybí velmi mnoho, ale ještě vykazuje znaky plemene. Fialová stužka.

Nedostatečný:

Velmi nadějný: Stužka žlutá.

Nadějný:Stužka bílá.

 

 

image

 

 

Tituly (MVP)

Udělení titulu není nárokové. Tituly mohou být zadány bez ohledu na počet soutěžících psů, pokud kvalita kandidáta odpovídá.

CAJC: Zadává se psům a fenám oceněných ve třídě mladých známkou výborný 1.

CAC ČR: Zadává se psům a fenám oceněným v mezitřídě, ve třídě otevřené, pracovní a šampionů známkou

výborný 1.

Res.CAC: Zadává se psům a fenám oceněných v mezitřídě, ve třídě otevřené, pracovní a šampionů známkou

výborný 2.

Nejlepší veterán: Zadává se psovi a feně každého plemene ve třídě veteránů.

CACIB, Res.CACIB: O tento titul soutěží zvlášť psi a feny, kteří v mezitřídě, třídě otevřené, pracovní a šampionů  obdrželi V1 nebo V2.

BOB– vítěz plemene: O tento titul soutěží oba CAJC, CACIB – pes a CACIB – fena + V1 ze třídy veteránů. Titul může být  zadán jen na výstavách se zadáním CAC.

BIG- vítěz skupiny FCI  (1-10).

BIS– vítěz výstavy.

 

Na výstavě se také na základě splnění určitých podmínek můžete zapsat do některé ze soutěží: Mladý vystavovatel, Nejhezčí pár psů,  Nejlepší chovatelská skupina

 

 

image

 

 

PLEMENNÝ STANDARD IRSKÉHO SETRA    Č.120 z 31.8.2001

Země původu: Irsko

Určení: Lovecký a rodinný pes

Klasifikace FCI:Skupina VII. Stavěcí psi, podskupina 2 – britští a irští stavěcí psi s loveckou zkouškou.

Všeobecná charakteristika:Ušlechtilý a atletický plnokrevný pes přátelského výrazu. Harmonicky vyvážený a souměrný.

Povaha: Živý a pozorný, inteligentní, velice temperamentní, láskyplný a oddaný pes.

Hlava:Dlouhá a štíhlá, nikoli hrubá ve výši zavěšených slechů. Morda a čelo stejné délky,  jejich horní linie jsou rovnoběžné.

Lebka:Oválná mezi slechy s velkým prostorem pro mozek, s výrazným týlním hrbolem, zdůrazněné nadočnicové oblouky.

Čelní stop: Zřetelně vyjádřený.

Obličejová část lebky:

            Nos: Barva nosní houby je tmavě mahagonová, tmavě ořechově hnědá nebo černá.

                    Nozdry široce otevřené.

            Morda: Středně hluboká a na konci téměř hranatá.Od stopu ke špičce nosu stejně dlouhá, pysky nikoli volně                             převislé.

            Čelisti:Téměř stejně dlouhé.

            Skus:Nůžkový.

Oči:Tmavě oříškové nebo tmavě hnědé. Ne příliš velké.

Slechy:Středně velké, jemné. Nízko a daleko vzadu zavěšené, v úhledném záhybu těsně přiléhají k hlavě.

Krk:Přiměřené délky, velice svalnatý, nikoli však příliš tlustý, s lehce klenutou šíjí bez sklonu  k volné kůži pod          hrdlem.

Trup:

 Hrudník: Hrudní koš hluboký zpředu spíše úzký s dobře klenutými žebry zajišťujícími hodně prostoru pro                plíce.

 Bedra: Svalnatá, lehce klenutá.

 Oháňka:Přiměřené délky, odpovídající velikosti psa, dosti nízko nasazená, silná u kořene a postupně se               zužující ke špičce. Nesená ve výši hřbetu nebo níže.

Končetiny:

           Hrudní končetiny: Lopatky jemně modelované, hluboko a šikmo nazad uložené lokty volně pohyblivé, nízko                                            uložené, nevybočené ani nevbočené.

                           Přední běhy rovné a šlachovité, se silnými kostmi.

          Pánevní končetiny: Široké a mocné. Zadní běhy dlouhé, svalnaté od kyčle k patním kloubům. Od patních                              kloubů jsou nárty krátké a silné. Kolenní klouby dobře vyvinuté. Patní klouby nevybočené ani  ani nevbočené.

 

           Tlapy: Malé a velmi kompaktní. Prsty silné a pevně sevřené.

 

Mechanika pohybu/chody:Plynulý a velmi prostorný pohyb. Hlava nesena vysoko. Přední běhy vykračují daleko dopředu, avšak přitom nízko nad zemí. Přední běhy se pohybují pružně avšak s energickým posunem. Křižující nebo“štrikující“ akce je nepřijatelná.

Osrstění:Srst na hlavě, na přední straně běhů a na špičkách uší krátká a jemná. Na ostatních částech těla a na bězích středně dlouhá, splývavě přiléhá, bez zvlnění a zkadeření.  Na horní části uší je srst dlouhá a hedvábná, na zadní straně hrudních a pánevních končetin tvoří dlouhé a jemné praporce.  Na břiše dostatečně hustá srst tvoří lem, který pokračuje přes hruď k hrdlu. Tlapy jsou mezi prsty dobře osrstěné. Oháňka je  porostlá dlouhou srstí tvořící pěknou vlajku, která se směrem ke špičce postupně  zkracuje. Celkově je srst hladce přilehlá a splývavá.

Zbarvení: Sytá kaštanová hněď bez jakékoli stopy po černé. Bílá barva na hrudi, pod hrdlem nebo na prstech nebo malá hvězdička na čele, nebo úzký plamének nebo proužek na nose nebo na líci psa nediskvalifikuje.

Velikost:kohoutková výška

                Psi:    58 -  67 cm

                Feny: 55 – 62 cm

 

Poznámka: psi musí mít obě normálně vyvinutá varlata, zřetelně viditelná a zcela sestouplá do šourku.

 

 

 

image