DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Vaše štěně

 Vaše štěně

VAŠE ŠTĚNĚ

 

   Než se rozhodnete pro koupi setra, zvažte, zda je to pro vás opravdu vhodné plemeno. Nejedná se o úplně snadnou psí povahu. Setr je velice přátelské zvíře, ale pro svůj temperament se více hodí pro člověka, který již se psem nějaké zkušenosti má nebo alespoň ví, jak by se měl pes chovat. Zanedbaná výchova často vede k problémům spojeným s neposlušností a nezvladatelností psa. Dobré je než se pro toto plemeno rozhodnete, přijet se podívat, jak se vlastně toto plemeno chová a zeptat se na jeho životní nároky apod. Zjistěte co nejvíce informací.

 

 

image

 

 

    Pokud jste se tedy ujistili, že setra skutečně jako svého společníka chcete, že máte vhodné zázemí, kde bude zvíře spokojené a máte možnost zabezpečení  všech jeho životních potřeb v rámci velfare, ozvěte se nám. Sami můžete požádat o návštěvu a přesvědčit se na vlastní oči, jak je o psy pečováno. Návštěva štěňat se povoluje až ve věku 5-6 týdnů, je to z důvodu opatrnosti před možnou infekcí zvenčí a navíc až v této době už se štěňátka začínají „rýsovat v malé psíky“ a můžete si to konkrétní podle vás nejpěknější zamluvit.  Odběr štěňátka je možný od sedmého týdne života, lépe až v osmém. Štěně se prodává očkované, odčervené .

Chovatel by vám měl předat dva důležité dokumenty – průkaz původu psa a očkovací průkaz. Stává se, že průkaz původu ještě není vytištěn a bude vám předán dodatečně. Vhodné je také sepsat kupní smlouvu mezi chovatelem a majitelem, aby se předešlo jakýmkoli možným nedorozuměním.

  

     Než si pro štěně pojedete, měli byste si doma připravit místo, kde bude štěně pobývat ( pokud jej tedy nebudete mít venku v kotci, ale i tak se doporučuje první dny jej ponechat v bytě, pokud již na kotec není zvyklé od chovatele). V bytě je dobré využívat i specielní klece pro psy, které jsou dobré k navykání psa „ být sám“ či abychom jej mohli dočasně zavřít, když přijdou  lidé s malým dítětem nezvyklým na psa  apod. V cizině je to hojně využíváno. Je zde normální pelech  a pes na toto místo reaguje jako na své místo. Neznamená pro něj trest.  Klec je uzavíratelná, ale zvíře tam nemůže být zavřené půl dne. Slouží pouze pro pobyt na pár (2) hodiny.  Vhodné jsou nějaké hračky, kterými si budete štěně získávat a misky – jedna  na vodu a druhá na stravu, kterou doporučí chovatel. Je důležité, aby příchod do nového prostředí byl pro štěně co nejméně stresující. S odpovědným přístupem si na vás štěně zvykne velmi rychle.

 

 

image

 

        

        Při vaší návštěvě chovatele při odběru štěněte se nebojte zeptat. Správný chovatel vám rád zodpoví tisíce otázek a přidá pár rad z vlastní zkušenosti. Zjistěte si na jakou stravu je štěňátko zvyklé, na jakou stravu je dobré do dospělosti přejít a jakým tempem,  kde je zvyklé se venčit (nejčastěji jsou to noviny u štěňat chovaných v bytě) a při jakémkoli problému po příjezdu domů se nebojte zavolat a ptát se.

 

image

 

 

    První noc v novém domě může být někdy obtížná pro štěně i jeho novou rodinu.  Pamatujte si, že vy určujete, kdy se u vás drží noční klid. Nechcete – li si hrát se štěnětem každý den v 10 hodin a o půlnoci i ve dvě v noci, nezavádějte takové zvyky. Jistě vám poděkuje vaše rodina i štěně!

 Je dobré si také co nejdříve pořídit obojek a vodítko a začít s procházkami. Ujistěte se, že štěně nemůže přijít do styku s žádným nebezpečím jako jsou jedy či jedovaté keře a rostliny na zahradě či v bytě.

 

 

image

 

 

 Socializace není pouhým seznamováním se s novými lidmi, ale také získáváním nových zkušeností, jako je jízda ve voze, kartáčování srsti, sledování televize, chození v davu aj. Čím více má vaše štěně zkušeností a čím pozitivnější tyto zkušenosti jsou, tím méně hrozivé pro ně bude setkání s novými věcmi.

 

 

image

 

 

   Shoda ve výchově: Psi jako všechna smečková zvířata přirozeně potřebují vůdce, jinak zkusí obsadit toto místo sami. Vyhněte se nesouladu všech členů rodiny dohodou o pravidlech chování ještě před tím, než štěně přijde domů a ve shodě je prosazujte. Raná výchova utváří osobnost psa, tak všichni musíte mít jasno, co očekáváte. Nejlepší způsob jak předcházet problémům se štěnětem je zarazit nežádoucí chování co možná nejdříve.

 

 

     Kousání: Jak štěňatům začnou růst zuby, pociťují potřebu do všeho kousat… pokud budou kousat do vás či věcí, do kterých prostě nesmí, okamžitě je zarazíme povelem „FUJ!“ a nahradíme  kousanou věc hračkou…

 

 

     Kňučení: Vaše štěně se může cítit osamělé a vyžaduje vaši pozornost. Proto je důležité, aby pochopilo, že když odejdete, není to pro ně nic strašného. Je dobré nechat jej přivykat na pobyt o samotě třeba při tiché hudbě ve společnosti hraček a ten postupně prodlužovat.

 

KAŽDODENNÍ PÉČE O VAŠEHO IRSKÉHO SETRA

 

 

   Krmení: Když si přivezete domů štěně, budete jej krmit několikrát denně. Zpravidla je zvyklé buď na suchou stravu: granule pro štěňata a nebo vařenou stravu: maso s rýží( těstoviny, vločky apod.). Nic nezkazíte krupičnou kaší s čerstvým žloutkem, kouskem taveného sýra či tvarohem. U dospělého psa se sami rozhodnete zda budete krmit vařenou stravou či granulemi  ( odborníci tvrdí, že granulovaná strava v dnešní době plně nahrazuje přirozenou potravu psa, je doplněna o veškeré minerální prvky a vitaminy přesně v takovém množství, v jakém je organismus potřebuje). Obojí mám své výhody a nevýhody a já si myslím, že ideální je kompromis. Ne každý pes je ochotný přijímat pouze suché granule a některý si na ně nikdy nezvykne. Zato téměř každý pes s radostí přijme maso.

 

    Postupně budete zvyšovat intervaly mezi jednotlivými krmeními až na jednu či dvě menší denně. Pes by měl mít každopádně přístup k vodě ad libitum.  Místo, kde psa budete učit přijímat potravu by mělo být klidné a pes by zde měl mít prostor nerušeně se nažrat. Zabráníte tak, aby s jídlem odbíhal a dělal vám zbytečný nepořádek po bytě. Dále psa odmalička přivykáme k tomu, že mu smíme sahat do misky kdykoli žere. V případě jakéhokoli agresivního projevu vůči vám psa „potrestáme“ a totéž opakujeme dokud pes není úplně v klidu při každém krmení.

 

 

image

 

 

    Součástí vaší výbavy pro psa by měl býtkartáč a hřeben, kterým pravidelně ošetříte psovi srst. Může se stát, že se psovi do chlupů zamotají různé rostlinné zbytky a někdy dá dost práce je vyčesat bez velké újmy na srsti psa.

 

    Je také vhodné jednou za čas vyčistit psovi uši vatou.

 

   Pokud má pes dostatek pohybu zpravidla není nutná žádná úprava drápů. Při procházkách si je sám obrušuje.

 

   Co se týče cestování autem se psem, je důležité to předem promyslet, aby nedošlo k ponechání psa v autě na dlouhou dobu. Auto se rychle zahřívá a může dojít k úhynu psa v důsledku přehřátí.Pokud na to budete psa odmala přivykat, dají se také použít specielní klece vložené do kufru auta.  

 

Pokud máte psa v bytě, je také dobré navykat jej na pravidelné procházky a venčení.

 

 

image